Leppävirta: väkiluku ja tilastot
Leppävirta: väkiluku on 8 924 (2025), pinta-ala 1 136,3 km² ja väestötiheys 7,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 107 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −10,3 % vuosina 2015–2025.
- 8 924 asukasta
- 1 136,3 km²
- 8 as./km²

Leppävirta lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Leppävirta on väkiluvultaan sijalla 5.
Ruotsinkielisten osuus: Leppävirta 0,1 %, Pohjois-Savo keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Leppävirta 700 €/m², Pohjois-Savo keskimäärin 1 553 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,3 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 159 140 jalkapallokenttää.
- 2,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Varkaus, 20,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Varkaus (19 433 asukasta), 21 km:n päässä.
Leppävirta: väestönkehitys
Leppävirta: väkiluku oli 9 953 vuonna 2015 ja 8 924 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 9 402 |
| 2021 | 9 280 |
| 2022 | 9 177 |
| 2023 | 9 049 |
| 2024 | 8 971 |
| 2025 | 8 924 |
Leppävirta: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,3 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 189/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,5 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 115/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,8 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 100/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,0 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 242/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 5 348 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 101/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,8 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 114/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,7 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 171/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 60,2 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 196/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 16,0 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 116/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,0 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 176/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 351,5 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 103/308 |
Energia
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,2 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 101/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 45,7 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 80/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,8 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 71/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,0 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 254/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 28,2 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 159/308 |
Talous
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 183 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 108/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 131,9 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 183/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 274 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 93/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 700 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 185/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 670 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 117/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,4 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 84/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,4 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 201/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 55,2 /1 000 as. | 34,3 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 55/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 586 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 138/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,4 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 199/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Leppävirta | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,9 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 106/308 |
Leppävirta: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus28,3 % ×2,3
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,2 % ×1,1
- Rakentaminen8,5 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous7,4 % ×3,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,9 % ×0,6
- Koulutus4,8 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,2 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi3,9 % ×0,8
Leppävirta kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Leppävirta?
Kunnassa Leppävirta on 8 924 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 107 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Leppävirta pinta-ala?
Kunnan Leppävirta pinta-ala on 1 136,3 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Leppävirta väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Leppävirta väkiluku muuttui luvusta 9 953 lukuun 8 924 (−10,3 %).
Missä Leppävirta sijaitsee?
Leppävirta sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,492, pituusaste 27,788.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Leppävirta?
Kunnassa Leppävirta tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Leppävirta?
Kunnassa Leppävirta tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 700 €/m² (2025). Se on sijalla 185 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mitkä ovat kunnan Leppävirta naapurikunnat?
Kunnan Leppävirta lähimmät kunnat ovat Varkaus (21 km), Joroinen (35 km), Suonenjoki (37 km), Pieksämäki (39 km), Heinävesi (44 km).