Laukaa: väkiluku ja tilastot
Laukaa: väkiluku on 18 808 (2025), pinta-ala 648,5 km² ja väestötiheys 29,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 63 308 kunnan joukossa. Väkiluku on vakaa: −0,3 % vuosina 2015–2025.
- 18 808 asukasta
- 648,5 km²
- 29 as./km²

Laukaa lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Laukaa on väkiluvultaan sijalla 3.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Laukaa 20,1 %, Keski-Suomi keskimäärin 13,9 %, koko maassa 14,3 %.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Laukaa 10,4 %, Keski-Suomi keskimäärin 12,6 %, koko maassa 11,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,5 %.
Tiesitkö?
Laukaa: väestönkehitys
Laukaa: väkiluku oli 18 865 vuonna 2015 ja 18 808 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 18 823 |
| 2021 | 18 788 |
| 2022 | 18 775 |
| 2023 | 18 762 |
| 2024 | 18 878 |
| 2025 | 18 808 |
Laukaa: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 20,1 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 14/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 22,7 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 263/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,6 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 271/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,7 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 262/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 9 057 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 68/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,0 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 218/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 28,1 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 49/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 63,9 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 165/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 13,5 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 131/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 10,4 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 259/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 85,9 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 214/308 |
Energia
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,3 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 115/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,6 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 65/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,2 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 53/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,2 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 138/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,7 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 214/308 |
Talous
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 831 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 70/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 97,0 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 263/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 647 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 119/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 414 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 73/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 5 317 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 72/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,9 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 106/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,6 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 106/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 538 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 246/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 11,2 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 228/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Laukaa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 29,7 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 71/308 |
Laukaa: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,5 % ×1,2
- Teollisuus16,4 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,1 % ×1,1
- Rakentaminen9,6 % ×1,5
- Koulutus8,7 % ×1,2
- Kuljetus ja varastointi7,0 % ×1,3
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,0 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous3,9 % ×1,6
Laukaa kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Laukaa?
Kunnassa Laukaa on 18 808 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 63 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Laukaa pinta-ala?
Kunnan Laukaa pinta-ala on 648,5 km² ja väestötiheys 29 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Laukaa väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Laukaa väkiluku muuttui luvusta 18 865 lukuun 18 808 (−0,3 %).
Missä Laukaa sijaitsee?
Laukaa sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,414, pituusaste 25,954.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Laukaa?
Kunnassa Laukaa tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 20,1 % (2025). Se on sijalla 14 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Laukaa?
Kunnassa Laukaa tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 10,4 % (2025). Se on sijalla 259 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mitkä ovat kunnan Laukaa naapurikunnat?
Kunnan Laukaa lähimmät kunnat ovat Jyväskylä (22 km), Äänekoski (24 km), Hankasalmi (25 km), Uurainen (28 km), Konnevesi (29 km).