Koulutus · 2024
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): kuntien sijoitukset
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Kauniainen on kärjessä arvolla 61,1 % ja Kivijärvi viimeisenä arvolla 12,5 %. 308 kunnan mediaani on 24,2 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) |
|---|---|---|---|
| 1 | Kauniainen | Uusimaa | 61,1 % |
| 2 | Espoo | Uusimaa | 47,5 % |
| 3 | Helsinki | Uusimaa | 46,2 % |
| 4 | Pirkkala | Pirkanmaa | 44,0 % |
| 5 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 42,1 % |
| 6 | Kirkkonummi | Uusimaa | 40,8 % |
| 7 | Muurame | Keski-Suomi | 40,6 % |
| 8 | Sottunga | Ahvenanmaa | 40,5 % |
| 9 | Lempäälä | Pirkanmaa | 40,1 % |
| 9 | Tampere | Pirkanmaa | 40,1 % |
| 11 | Mustasaari | Pohjanmaa | 40,0 % |
| 12 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 39,0 % |
| 13 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 38,9 % |
| 14 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 38,4 % |
| 15 | Naantali | Varsinais-Suomi | 38,3 % |
| 16 | Inkoo | Uusimaa | 38,1 % |
| 17 | Lieto | Varsinais-Suomi | 37,9 % |
| 18 | Siuntio | Uusimaa | 37,7 % |
| 19 | Kangasala | Pirkanmaa | 37,6 % |
| 19 | Sipoo | Uusimaa | 37,6 % |
| 21 | Vaasa | Pohjanmaa | 36,8 % |
| 22 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 36,6 % |
| 23 | Parainen | Varsinais-Suomi | 36,5 % |
| 23 | Turku | Varsinais-Suomi | 36,5 % |
| 25 | Kuopio | Pohjois-Savo | 36,2 % |
| 26 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 35,8 % |
| 27 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 35,7 % |
| 28 | Rovaniemi | Lappi | 35,6 % |
| 28 | Vesilahti | Pirkanmaa | 35,6 % |
| 30 | Järvenpää | Uusimaa | 35,5 % |
| 31 | Masku | Varsinais-Suomi | 35,4 % |
| 31 | Porvoo | Uusimaa | 35,4 % |
| 33 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 35,3 % |
| 34 | Rusko | Varsinais-Suomi | 34,7 % |
| 34 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 34,7 % |
| 36 | Jomala | Ahvenanmaa | 34,6 % |
| 36 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 34,6 % |
| 38 | Lemland | Ahvenanmaa | 34,5 % |
| 38 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 34,5 % |
| 40 | Tuusula | Uusimaa | 34,3 % |
| 41 | Brändö | Ahvenanmaa | 34,2 % |
| 42 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 34,1 % |
| 43 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 33,9 % |
| 44 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 33,8 % |
| 44 | Paimio | Varsinais-Suomi | 33,8 % |
| 46 | Hattula | Kanta-Häme | 33,4 % |
| 47 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 32,8 % |
| 47 | Nurmijärvi | Uusimaa | 32,8 % |
| 49 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 32,6 % |
| 50 | Hollola | Päijät-Häme | 32,4 % |
| 50 | Mikkeli | Etelä-Savo | 32,4 % |
| 52 | Hyvinkää | Uusimaa | 32,3 % |
| 53 | Vihti | Uusimaa | 32,1 % |
| 54 | Nokia | Pirkanmaa | 32,0 % |
| 55 | Laihia | Pohjanmaa | 31,8 % |
| 56 | Vantaa | Uusimaa | 31,6 % |
| 56 | Kerava | Uusimaa | 31,6 % |
| 58 | Keminmaa | Lappi | 31,5 % |
| 59 | Lumparland | Ahvenanmaa | 31,4 % |
| 59 | Raisio | Varsinais-Suomi | 31,4 % |
| 61 | Raasepori | Uusimaa | 31,3 % |
| 62 | Kajaani | Kainuu | 30,8 % |
| 62 | Lahti | Päijät-Häme | 30,8 % |
| 62 | Maalahti | Pohjanmaa | 30,8 % |
| 65 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 30,7 % |
| 66 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 30,4 % |
| 67 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 30,3 % |
| 68 | Rauma | Satakunta | 30,1 % |
| 69 | Pori | Satakunta | 29,9 % |
| 69 | Pyhtää | Kymenlaakso | 29,9 % |
| 71 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 29,7 % |
| 71 | Laukaa | Keski-Suomi | 29,7 % |
| 73 | Kotka | Kymenlaakso | 29,4 % |
| 73 | Riihimäki | Kanta-Häme | 29,4 % |
| 73 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 29,4 % |
| 73 | Tammela | Kanta-Häme | 29,4 % |
| 73 | Ulvila | Satakunta | 29,4 % |
| 73 | Vöyri | Pohjanmaa | 29,4 % |
| 79 | Eurajoki | Satakunta | 29,0 % |
| 80 | Lohja | Uusimaa | 28,9 % |
| 81 | Liperi | Pohjois-Karjala | 28,8 % |
| 81 | Sotkamo | Kainuu | 28,8 % |
| 83 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 28,6 % |
| 84 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 28,5 % |
| 85 | Asikkala | Päijät-Häme | 28,2 % |
| 85 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 28,2 % |
| 85 | Petäjävesi | Keski-Suomi | 28,2 % |
| 85 | Vårdö | Ahvenanmaa | 28,2 % |
| 89 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 28,1 % |
| 90 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 28,0 % |
| 90 | Muonio | Lappi | 28,0 % |
| 92 | Inari | Lappi | 27,7 % |
| 92 | Kouvola | Kymenlaakso | 27,7 % |
| 94 | Orivesi | Pirkanmaa | 27,5 % |
| 94 | Salo | Varsinais-Suomi | 27,5 % |
| 94 | Tornio | Lappi | 27,5 % |
| 94 | Utsjoki | Lappi | 27,5 % |
| 98 | Jokioinen | Kanta-Häme | 27,4 % |
| 98 | Lemi | Etelä-Karjala | 27,4 % |
| 98 | Savonlinna | Etelä-Savo | 27,4 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) |
|---|---|---|---|
| 293 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,4 % |
| 295 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 17,3 % |
| 295 | Siikainen | Satakunta | 17,3 % |
| 295 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,3 % |
| 298 | Hyrynsalmi | Kainuu | 17,2 % |
| 298 | Pihtipudas | Keski-Suomi | 17,2 % |
| 298 | Siikalatva | Pohjois-Pohjanmaa | 17,2 % |
| 301 | Karvia | Satakunta | 15,7 % |
| 302 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 15,5 % |
| 303 | Kaavi | Pohjois-Savo | 15,4 % |
| 304 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 14,6 % |
| 305 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 14,4 % |
| 306 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 14,2 % |
| 307 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 13,7 % |
| 308 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 12,5 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Uusimaa40,6 %
- Pirkanmaa35,7 %
- Varsinais-Suomi33,5 %
- Pohjanmaa32,7 %
- Keski-Suomi32,5 %
- Pohjois-Pohjanmaa32,1 %
- Ahvenanmaa31,5 %
- Pohjois-Savo30,8 %
- Kanta-Häme30,0 %
- Etelä-Karjala29,4 %
- Lappi29,3 %
- Päijät-Häme29,0 %
- Pohjois-Karjala28,9 %
- Kymenlaakso27,9 %
- Etelä-Savo27,9 %
- Satakunta27,7 %
- Keski-Pohjanmaa27,7 %
- Etelä-Pohjanmaa27,7 %
- Kainuu26,9 %
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”?
Tunnusluvussa ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” kärjessä on Kauniainen arvolla 61,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 24,2 %.